Hlavní město chce prodat další lukrativní pozemek na Praze 6

Hlavní město se chystá prodat pozemek pod parkovištěm společnosti provozující supermarket Albert u Matěje na Hanspaulce. Zbavuje se tak dalšího majetku, který by mohl do budoucna sloužit pro veřejné účely.

Výbor pro správu majetku Hlavního města Prahy doporučil na svém posledním zasedání odprodej několika pozemků firmě Reload Sigma Czech Republic s.r.o., která vlastní pozemek, na němž stojí supermarket Albert. Původně si firma zažádala o odkup malého pozemku přiléhajícím přímo k budově prodejny Albert o výměře zhruba 400 m2, ze kterého je supermarket obsluhován. K tomu se vyjádřila Městská část Praha 6 kladně. Následně však v procesu schvalování odkupu došlo ke změně a místo čtyř set metrů čtverečních bylo najednou více než 2000 m2 pod parkovištěm přiléhajícím k prodejně potravin [1]. „Tady již nejde o obslužnost prodejny, ale o velmi lukrativní stavební pozemek, na kterém může do budoucna vyrůst téměř cokoli. Praha se tak zbavuje stavebního pozemku charakterizovaného v územním plánu jako SV – všeobecně smíšený.“ říká Karolína Brabcová, opoziční zastupitelka za Zelené na Praze 6.

S tímto záměrem ale dle přiloženého materiálu Městská část Praha 6 již obeznámena nebyla. Na Praze 6 se citelně nedostává volných městských pozemků pro stavbu školek, léčebny dlouhodobě nemocných či domů s obecními byty. Většina takových pozemků byla v minulosti rozprodána developerům. „Pro město je výhodnější si takový pozemek ponechat a v budoucnu na něm postavit budovu pro veřejné účely dle potřeb místních či Prahy 6. Soukromník navíc může časem parkoviště prodat či na něm sám vybudovat komerční budovu. To se ale místním jistě moc líbit nebude, protože soukromý majitel nemusí brát příliš ohledů na potřeby a požadavky občanů Prahy 6. Jemu půjde o maximální zisk v této velmi lukrativní lokalitě.“ dodává Brabcová. Navíc město prodává stavební pozemek za cenu dle cenové mapy (za 8 090 Kč za m2), což je o 30 až 50% nižší cena než cena stavebních pozemků nabízených na realitním trhu v této lokalitě.

Kontakty:
Karolína Brabcová
, 731 321 737. karolina.brabcova@zeleni.cz

 


[1] Původně si firma Reload Sigma Czech Republic zažádala o pozemek parc. č. 2084/21 v katastrálním území Dejvice o výměře 435 m2. K tomu dala MČ Praha 6 souhlasné stanovisko. Výbor pro správu majetku však schválil prodej pozemku 2084/21 (435 m2) i 2086/1 (o výměře 2070 m2). Toto již MČ Praha 6 ani Institut plánovaní a rozvoje ovšem svým souhlasem neposvětili.

Další články z rubriky

Koaliční smlouva podepsána. Starostou bude Jakub Stárek, Petr Palacký bude radním pro životní prostředí a klima

Koaliční smlouvu pro následující volební období v Praze 6 uzavřely tři politické kluby. Jedná se o koalici ODS a KDU-ČSL, dále STAN s podporou Zelených a klub PRAHA 6 SOBĚ. Podpisem smlouvy tak byla završena řada jednání, v nichž našly tyto tři kluby shodu jak na tématech pro příští čtyři roky, tak i na personálním rozložení sil v koalici.

Zajímá mě více »
Katastrální mapa
Dejvice

Zelení: Na Hradčanskou patří nová budova Národní knihovny

Zastupitelé Prahy 6 za Stranu zelených prosazují, aby byl pozemek v blízkosti dejvického nádraží a stanice metra Hradčanská rezervován pro novou budovu Národní knihovny. Prázdná parcela doslova na dohled od Pražského hradu je určena k zástavbě v návaznosti na budoucí zahloubení stávající železnice. Na hlavním městě se v současné době připravuje změna územního plánu, která má rozhodnout o budoucím využití této lokality.

Zajímá mě více »