Hlavní město chce prodat další lukrativní pozemek na Praze 6

Hlavní město se chystá prodat pozemek pod parkovištěm společnosti provozující supermarket Albert u Matěje na Hanspaulce. Zbavuje se tak dalšího majetku, který by mohl do budoucna sloužit pro veřejné účely.

Výbor pro správu majetku Hlavního města Prahy doporučil na svém posledním zasedání odprodej několika pozemků firmě Reload Sigma Czech Republic s.r.o., která vlastní pozemek, na němž stojí supermarket Albert. Původně si firma zažádala o odkup malého pozemku přiléhajícím přímo k budově prodejny Albert o výměře zhruba 400 m2, ze kterého je supermarket obsluhován. K tomu se vyjádřila Městská část Praha 6 kladně. Následně však v procesu schvalování odkupu došlo ke změně a místo čtyř set metrů čtverečních bylo najednou více než 2000 m2 pod parkovištěm přiléhajícím k prodejně potravin [1]. „Tady již nejde o obslužnost prodejny, ale o velmi lukrativní stavební pozemek, na kterém může do budoucna vyrůst téměř cokoli. Praha se tak zbavuje stavebního pozemku charakterizovaného v územním plánu jako SV – všeobecně smíšený.“ říká Karolína Brabcová, opoziční zastupitelka za Zelené na Praze 6.

S tímto záměrem ale dle přiloženého materiálu Městská část Praha 6 již obeznámena nebyla. Na Praze 6 se citelně nedostává volných městských pozemků pro stavbu školek, léčebny dlouhodobě nemocných či domů s obecními byty. Většina takových pozemků byla v minulosti rozprodána developerům. „Pro město je výhodnější si takový pozemek ponechat a v budoucnu na něm postavit budovu pro veřejné účely dle potřeb místních či Prahy 6. Soukromník navíc může časem parkoviště prodat či na něm sám vybudovat komerční budovu. To se ale místním jistě moc líbit nebude, protože soukromý majitel nemusí brát příliš ohledů na potřeby a požadavky občanů Prahy 6. Jemu půjde o maximální zisk v této velmi lukrativní lokalitě.“ dodává Brabcová. Navíc město prodává stavební pozemek za cenu dle cenové mapy (za 8 090 Kč za m2), což je o 30 až 50% nižší cena než cena stavebních pozemků nabízených na realitním trhu v této lokalitě.

Kontakty:
Karolína Brabcová
, 731 321 737. karolina.brabcova@zeleni.cz

 


[1] Původně si firma Reload Sigma Czech Republic zažádala o pozemek parc. č. 2084/21 v katastrálním území Dejvice o výměře 435 m2. K tomu dala MČ Praha 6 souhlasné stanovisko. Výbor pro správu majetku však schválil prodej pozemku 2084/21 (435 m2) i 2086/1 (o výměře 2070 m2). Toto již MČ Praha 6 ani Institut plánovaní a rozvoje ovšem svým souhlasem neposvětili.

Další články z rubriky

Na podzim se Praha 6 zazelená

Již 12 let v Praze 6 hájíme v zastupitelstvu veřejný zájem. Zasazujeme se o to, abyste tu mohli spokojeně žít nejen vy, ale i vaše děti. Cílem Zelených je udržitelná Praha 6, otevřená občanům a příjemná k bydlení.

Zajímá mě více »
Dejvice

V dráze zahloubené železnice na Kladno chceme vybudování tzv. Zelené radiály

V souvislosti s postupující projekční přípravou železnice mezi pražským Masarykovým nádražím, letištěm a Kladnem, která bude v části úseku vedena tunelem, řeší Praha 6 otázku, jak využít prostor po současné železnici. Zelení z Prahy 6 navrhují v dráze zahloubené Buštěhradské dráhy vybudovat tzv. Zelenou radiálu, která propojí Stromovku s Divokou Šárkou. Pěší promenáda bude lemována páteřní cyklostezkou. Cesta se stane vyhledávaným volnočasovým veřejným prostorem lemovaným odpočinkovými místy a dětskými hřišti.

Zajímá mě více »