277771237_976055166609948_5475115013400467571_n

Barbora Truksová vzkřísila Mladé zelené a pochvaluje si prostor pro ženy v Zelených

Spolupředsedkyně Zelených v Praze 6, kandidátka do zastupitelstva Prahy 6 Barbora Truksová v rozhovoru pro Studentské listy mluví o obnově organizace Mladí Zelení a o tom, jak do politiky dostat více mladých a žen.

Spolupředsedkyně Zelených v Praze 6, kandidátka do zastupitelstva Prahy 6 Barbora Truksová v rozhovoru pro Studentské listy mluví o obnově organizace Mladí Zelení a o tom, jak do politiky dostat více mladých a žen.

Po posledních volbách i do Strany zelených vstoupilo hodně mladých lidí, kteří mají zájem znovu mládežnickou organizaci nastartovat a zapojit se do ní. Zároveň se nám hlásí i docela velký počet mladých lidí mimo stranu. Hodně zájemců je mladších osmnácti let, což jsme dosud neměli. Lidé, kteří k nám teď nově vstoupili, jsou z různých sfér, třeba tam máme členy klimatického hnutí Fridays for Future, lidi, kteří se hodně zaobírají LGBT tematikou nebo feminismem, což jsou všechno hodnoty a témata, na kterých Mladí zelení stáli po celých dvacet let své existence,” říká Truksová.

Celkově chceme, aby se nějakým způsobem a na určité úrovni sjednotila česká levice, protože když se to podařilo pravičákům, tak proč by se to nemělo podařit nám. Je potřeba si vydiskutovat spoustu věcí, jak na úrovni politických stran, tak mládežnických hnutí, kde je vůle větší,” dodala k podpisu memoranda o spolupráci s Mladými sociálními demokraty.

Na otázku, zda jako mladá žena někdy cítila, že by jí něco systémově bránilo v prosazení se, Barbora Truksová připomněla kvóty pro zastoupení žen, které ve Straně zelených přinášejí dobré výsledky. A s podporou žen se podle ní přirozeně pojí i podpora mladých lidí.

Já jsem v Zelených nikdy necítila jakékoliv znevažování mého slova kvůli mému věku či pohlaví. Je pravdou, že při jednání s jinými stranami už to vzbuzuje nějaké otázky. Občas se mi stalo, že se na mě jako na relativně mladou ženu a političku koukalo s despektem. A v tomhle musím poděkovat svojí straně, protože to, že tam jako mladá žena jsem, se bere za samozřejmost. Ta vnitřní podpora je pro mě hrozně důležitá, i když vidím, že to na mě někdo zkouší, tak najednou cítím sebejistotu,” vysvětlila spolupředsedkyně základní organizace v Praze 6.

“Je velmi důležité, aby si strany zautomatizovaly, že to, že mladí lidé kandidují, je normální a žádoucí. Mladí lidé řeší jiné problémy než lidé, kterým je pětašedesát. Často mám pocit, že si lidé neuvědomují problémy, které se jich netýkají, ne že by to považovali za něco marginálního, ale že jim nedojde, že se lidé s takovými problémy reálně potýkají. A kdo jiný to má potom říct než my,” uzavřela Truksová.

Celý rozhovor s naší političkou si přečtěte na Studentských listech.

Další články z rubriky

Koaliční smlouva podepsána. Starostou bude Jakub Stárek, Petr Palacký bude radním pro životní prostředí a klima

Koaliční smlouvu pro následující volební období v Praze 6 uzavřely tři politické kluby. Jedná se o koalici ODS a KDU-ČSL, dále STAN s podporou Zelených a klub PRAHA 6 SOBĚ. Podpisem smlouvy tak byla završena řada jednání, v nichž našly tyto tři kluby shodu jak na tématech pro příští čtyři roky, tak i na personálním rozložení sil v koalici.

Zajímá mě více »