„Ale to je zadarmo!“ aneb z radničních bojů

Milé děti. Obracím se na ty z vás, které ovládáte anglický jazyk na úrovni rodilých mluvčích, máte trvalé bydliště na Praze 6 a ještě nejste školou povinní. Jste studijní typy a vaši rodiče jsou ochotni vás vozit i do vzdálenější základní školy na Dědinu

Pokud splňujte tato kritéria, pak vězte následující:

Za 5 milionů ročně pronajímá MČ Praha 6 budovu bývalé základní školy Vlastina  The Prague British School. Jak radnice říká, za tento pronájem získává „zdarma“ bonus. Stipendium v řádu statisíců pro čtyři žáky z městské části Prahy 6, kteří úspěšně složí zkoušky na tuto školu.

Dovolím si malou, ale také „školní“ odbočku. My, kteří sledujeme nové pedagogické trendy, víme, že se do škol zavádí předmět finanční gramotnost, protože se s hrůzou hledí na zadlužení vysoké části české společnosti. Hlavní krédo tohoto předmětu by se dalo shrnout do banálního sdělení: Zadarmo ani kuře nehrabe. Pravděpodobně necháme radní, zejména ty z politického klubu ODS, ve finanční gramotnosti proškolit, abychom již nemuseli poslouchat hlášky obdobného „zadarmo“ rázu.

Ale zpět ke školním škamnám. Pro čtyři nadané děti, které splňují výše zmíněná kritéria, se každoročně otevírá možnost studovat na exkluzivní škole, aniž by jejich rodiče museli platit astronomické školné. Věc ale má drobounký háček. Kdo z vás o této možnosti věděl, dokud jste si nepřečetli výše napsané řádky?

Zelení dlouhodobě po radnici chtějí, aby poskytovala občanům kvalitní informační servis. Bereme jako automatické, že informace o tom, že mezinárodní škola sídlící v budově městské části je ochotna nechat „zdarma“ studovat čtyři žáky z Prahy 6, bude kolovat mezi šestkovou veřejností. Že jste ale o takovéto možnosti nikdy neslyšeli? Jak byste také mohli.

Když trvám na komisi pro výchovu a vzdělávání na medializaci dané informace, vím již předem, jaké další zaklínadlo mne čeká. Vždy se nese v duchu: „ Rodiče jsou svéprávní, informace si přece dohledají. Nedělejte z lidí mimina.“ Má odpověď je vždy stejná. Že rodiče mají opravdu jiné starosti než neustále propátrávat velmi nevstřícné internetové stránky MČ Prahy 6. Dále se v komisi dozvídám, že ten, kdo chce na této škole studovat, se k této informaci dříve či později dostane. Argumentuji, že pokud nemám informaci o této možnosti, nebudu se pravděpodobně o danou školu vůbec zajímat a nebudu listovat jejími stránkami, ze kterých se k dané informaci mohu dostat. Podpory od jiných opozičních nebo koaličních politických klubů se většinou nedočkám. Na radniční boje v této komisi bývám většinou sama.

Jsem u konce. Milé děti, pokud jste dospěly k závěru, že byste měly zájem o studium na dané škole, i když vaši rodiče nemají statisíce na školné, můžete to příští rok zkusit. Nyní o tom již víte.

S pozdravem po včerejší komisi mírně vyčerpaná

teta Pavla Ducháčková Chotková

Další články z rubriky

Základní školy praskají ve švech

Letošní zápisy opět ukázaly, že školy na Praze 6 jsou na hranici svých kapacitních možností. Spádové děti se snad v příslušných školách podaří umístit, ovšem většinou za cenu nejvyššího možného povoleného počtu dětí ve třídě (28). Prognózy ukazují, že minimálně další dekádu budou školy Prahy 6 čelit stejnému náporu.

Zajímá mě více »