Penta získala pozemek na Vítězném náměstí o 80 milionů levněji. Na oplátku teď platí předvolební mejdan Prahy 6

Penta získala pozemek na Vítězném náměstí o 80 milionů levněji. Na oplátku teď platí předvolební mejdan Prahy 6

Zelení z Prahy 6 upozorňují na podezřelé okolnosti spojené se Společenským večerem Prahy 6, který se koná 7. září. Uzavřenou akci pro místní politiky, úředníky a podnikatele sponzoruje částkou 500 tisíc korun firma ze skupiny Penta, která od koalice TOP 09, STAN, ANO a KDU-ČSL získala před několika měsíci pozemek za nízkou cenu.

Požadavek Zelených splněn: Praha 6 vyhlašuje stav klimatického ohrožení

Praha, 13. 6. 2019

Zastupitelstvo Prahy 6 vyhlásilo stav klimatického ohrožení. Praha 6 se tak přidala k městům po celém světě, které v reakci na studentské stávky (Fridays For Future) vyhlašují stavy klimatické nouze (climate emergency).

S požadavkem na vyhlášení stavu klimatické nouze přišla jako první Strana zelených, v reakci na požadavky studentského hnutí Fridays For Future

Organizace Spojených Národů jasně deklaruje: “Pokud se budeme k planetě chovat stejně jako dosud, do roku 2030 dospěje svět do bodu, kdy se již nebude možné vyhnout katastrofickým následkům klimatické změny. Ta ovlivní jak lidstvo, tak i všechny přírodní ekosystémy.”

“Praha 6 je nejzelenější městskou částí Prahy. Přihlašujeme se tak k zodpovědnosti za svět, ve kterém žijeme,” říká k tomu Petr Píša, zastupitel Strany zelených.

“Praha 6 již dva roky pracuje na plánu adaptace na klimatickou změnu,” říká k tomu Pavel Weber, zastupitel za Stranu zelených. “Jenže to je málo. Jako politici zodpovědní za svět budoucích generací se nemůžeme na změny klimatu pouze adaptovat, musíme se všemi prostředky snažit, abychom jim předcházeli.”

Vyhlášení stavu klimatického ohrožení nemá být jen prázdným gestem. Praha 6 se dnešním usnesením zavázala přijmout novou koncepci sekání trávy, konkrétní opatření v oblasti vsakování a zadržování dešťové vody anebo analyzovat přechod na obnovitelné energie. Zavázala se zároveň zakázat používání jednorázových plastů na všech akcích pořádaných městskou částí a redukovat jejich používání na akcích, které městská část finančně či jiným způsobem podporuje.

“Vnímáme jasný závazek do budoucna,” uvádí zelený zastupitel Petr Píša. “Starosta a tajemník městské části totiž musí vypracovat takový mechanismus, aby bylo možné veškerá investiční opatření posuzovat i optikou snižování emisí skleníkových plynů. Každý občan městské části tak bude moci kontrolovat, jakým způsobem Praha 6 své klimatické závazky plní.”

Vyhlášení stavu klimatického nebezpečí podpořilo 32 zastupitelů. Praha 6 se tak zařadila po boku Prahy 7, kde Zelení prosadili vyhlášení stavu klimatické nouze před třemi týdny.

Kontakty: Petr Píša, 603 114 577 petr.pisa@zeleni.cz

Pavel Weber, 775 317 548, pavel.weber@zeleni.cz

Otevřený dopis premiérovi ČR Andrejovi Babišovi: Zelení vyzývají stát k zastavení dražby areálu Veleslavínského zámku

Otevřený dopis premiérovi ČR Andrejovi Babišovi: Zelení vyzývají stát k zastavení dražby areálu Veleslavínského zámku

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyhlásil dražbu areálu barokního zámku ve Veleslavíně s vyvolávací cenou 382 milionů Kč. Svým rozhodnutím vyřadil ze hry městskou část Prahu 6 a hlavní město Prahu, které dlouhodobě usilují o převod areálu do svého vlastnictví. Zelení proto vyzývají stát k okamžitému zastavení dražby.

Budoucnost, která dává smysl

Budoucnost, která dává smysl

Inspirativních moderních měst, která aktivně vytváří podmínky pro svůj rozvoj, nalezneme v Evropě dostatek. Vídeň iniciovala přeměnu jedné z nejdůležitějších ulic na příjemný městský prostor, kde lze bezpečně trávit čas. Obdobně nechala londýnská radnice roku 2003 přetvořit a zklidnit rušné Trafalgarské náměstí.

Herny v Praze 6 mizí pomalu – podáváme podnět na nečinnost ministerstva financí

Herny v Praze 6 mizí pomalu – podáváme podnět na nečinnost ministerstva financí

„Nulová tolerance hazardu byla na úrovni městské části Praha 6 schválena roku 2012. Videoterminály měly skončit roku 2015. Považujeme za naprosto neakceptovatelné, že správní řízení, související s ukončením činnosti heren, do dnešního dne stále probíhají,“ uvádí Petr Píša, kandidát na starostu Prahy 6.

V dráze zahloubené železnice na Kladno chceme vybudování tzv. Zelené radiály

V dráze zahloubené železnice na Kladno chceme vybudování tzv. Zelené radiály

V souvislosti s postupující projekční přípravou železnice mezi pražským Masarykovým nádražím, letištěm a Kladnem, která bude v části úseku vedena tunelem, řeší Praha 6 otázku, jak využít prostor po současné železnici. Zelení z Prahy 6 navrhují v dráze zahloubené Buštěhradské dráhy vybudovat tzv. Zelenou radiálu, která propojí Stromovku s Divokou Šárkou. Pěší promenáda bude lemována páteřní cyklostezkou. Cesta se stane vyhledávaným volnočasovým veřejným prostorem lemovaným odpočinkovými místy a dětskými hřišti.

Poliklinika Pod Marjánkou – fakta o kauze nepodařené rekonstrukce

Poliklinika Pod Marjánkou – fakta o kauze nepodařené rekonstrukce

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář podal ve středu 18. dubna trestní oznámení na svou vlastní osobu. Tímto krokem ze sebe chce smýt obvinění za zpronevěru 39,8 milionů korun, které byly vyplaceny při vypovězení smlouvy původnímu nájemci. Ať už posuzování trestních orgánů dopadne jakkoli, jeho politická zodpovědnost je v tomto případě jednoznačná. Připomeňme si základní fakta: