Penta získala pozemek na Vítězném náměstí o 80 milionů levněji. Na oplátku teď platí předvolební mejdan Prahy 6

Penta získala pozemek na Vítězném náměstí o 80 milionů levněji. Na oplátku teď platí předvolební mejdan Prahy 6

Zelení z Prahy 6 upozorňují na podezřelé okolnosti spojené se Společenským večerem Prahy 6, který se koná 7. září. Uzavřenou akci pro místní politiky, úředníky a podnikatele sponzoruje částkou 500 tisíc korun firma ze skupiny Penta, která od koalice TOP 09, STAN, ANO a KDU-ČSL získala před několika měsíci pozemek za nízkou cenu.

Zelení vyzývají Prahu 6 – okamžitě přerušte partnerství s tureckou Antalií-Muratpasa

V době, kdy Turecká republika porušila mezinárodní právo a vyvolala v severovýchodní Sýrii vojenskou akci namířenou proti kurdskému etniku, se početná delegace radních Prahy 6 účastní slavnostní návštěvy turecké Antalie. Zelení vyzývají k okamžitému přerušení partnerské spolupráce.

“Považujeme za nepřípustné, aby delegace radních Prahy 6 svou oficiální návštěvou Turecka legitimizovala militarismus tureckých politiků a hrozící humanitární katastrofu”, říká Pavel Weber, zastupitel Prahy 6 a spolupředseda Zelených Prahy 6. Starosta městské části Antalya-Muratpasa Ümit Uysal, na jehož pozvání se delegace z Prahy 6 účastní, přitom vojenské operace turecké armády v Sýrii přivítal a na svém facebooku popřál všem tureckým vojákům, aby se “z války míru proti teroristické organizaci” brzy vrátili domů.

Delegaci Prahy 6 tvoří statutární místostarosta Jakub Stárek (ODS), místostarostové Jan Lacina (STAN), Jiří Lála (ODS) a radní Marián Hošek (KLID – koalice TOP 09 a KDU-ČSL). Cestovní náklady delegace Prahy 6 byly odhadnuty na 50 000 Kč.

“Zatímco v kauze Koněv se politici Prahy 6 předháněli ve své zásadovosti, aktuální porušení mezinárodního práva i snaha zmasakrovat kurdské etnikum se zdají býti méně důležité, než výjezd za teplem,” dodává k tomu Barbora Truksová, spolupředsedkyně Zelených v Praze 6.

Kontakty:
Pavel Weber, pavel.weber@zeleni.cz , 775 317 548
Barbora Truksová, barbora.truksova@zeleni.cz

Kauza Koněv – pojďme hledat smírčí řešení

Projev Petra Píši (Strana zelených) na zastupitelstvu MČ Praha 6, 12. 9. 2019

Dámy a pánové,

budu k vám mluvit jako občan Prahy 6, jako zastupitel za Stranu zelených, jako předseda Kontrolního výboru a jako historik.

Jako historik se musím usmívat nad snahami zařadit maršála Koněva do jedné ze dvou pomyslných škatulek – černá, nebo bílá, padouch, nebo hrdina. Pokud se o něco takového pokusíme, nevyhnutelně to povede k tomu, že budeme upozaďovat skutečnosti, které se do našeho výkladu nehodí. Zásluhy Rudé armády na osvobození většiny území Československa jsou nepopíratelné a počty padlých vojáků neoddiskutovatelné. Je ale zároveň fakt, že sovětská vojska ještě 9. května bombardovala Mladou Boleslav a další města a způsobila tak nesmyslné ztráty na civilním obyvatelstvu. Je nepopíratelné, že vojska maršála Koněva osvobodila koncentrační tábor Osvětim, stejně jako to, že se vojáci dopouštěli při svém postupu masivního znásilňování civilistek. Je pravda, že v době příchodu Koněvových vojsk do Prahy již bylo na většině území hlavního města dobojováno, stejně jako to, že v některých částech Prahy přesto sváděla Rudá armáda tuhé boje. Je pravda, že spolu s Rudou armádou vešla do Prahy kontrarozvědka SMĚRŠ, která zahájila deportace československých občanů do Gulagu. Je pravda, že pomník není jenom „památkou“ na rok 1945, ale především na normalizaci, dobu svého vzniku. A především je pravda, že to, jak vnímáme historii, nevypovídá jenom o minulosti, ale i o současnosti, o nás samotných.

Jako občan Prahy 6 jsem zklamán, jak se debata okolo bubenečské sochy – přinejmenším zdánlivě – polarizovala. Z médií i sociálních sítí na nás doléhají hlasy radikálních odpůrců Koněva nebo jeho radikálních příznivců. Žádné „mezi“ neexistuje. Je to škoda, protože osobně znám velké množství obyvatel Prahy 6, kterým socha jednoduše nevadí. Chápou, že je už čtyřicet let součástí veřejného prostoru, souhlasí s umístěním dodatkových tabulí a nechápou, proč se znovu zvedl takový rozruch. Jenže ve chvíli, kdy být zastáncem setrvání sochy znamená náležet do stejného tábora jako ty nejbizarnější zjevy české politické scény, kandidáti neonacistických stran, proruští trollové, zastydlí stalinisté anebo mluvčí prezidenta republiky, v tu chvíli se tito „umírnění zastánci“ nechtějí ozývat. Veřejný prostor je zkrátka polarizován a hlasy mezi tím se do něj nehodí.

Jako předseda Kontrolního výboru musím vyjádřit lítost, že na téhle polarizaci nese svůj díl viny politická reprezentace Prahy 6. Záměrné nečištění nápisů, stavba lešení, zahalování plachtou – všechny tyto kroky celou situaci jenom zjitřily a vyhrotily. Zastupitelstvo Prahy 6 se před necelými dvěma lety shodlo, že sochu chce ponechat a osadit dodatkovými tabulemi. Pokud by tento plán platil i nadále, bylo přece mnohem jednoduší sochu zkrátka 22. srpna nechat umýt. Jako předseda Kontrolního výboru zároveň musím konstatovat, že při mediálních vyjádřeních představitelů Prahy 6 docházelo ke zkreslování situace. Údržba sochy je zahrnuta v rámci antigraffiti programu, za něj platí Praha 6 paušální platbu a čištění sochy tak Prahu 6 nestálo žádné přímé výdaje, nestálo by ani o korunu navíc, i kdyby nám ji někdo nakrásně pomalovával každý den. Výroky, že Praha 6 už za čištění sochy nechce nadále platit, tedy byly zavádějící, a stejně zavádějící byla opakovaně sdělovaná informace, že čištění pomníku od nápisů stálo naší radnici už více než milion korun. To nebyly peníze za čištění Koněva, ale právě za dodatkové tabule a za související úpravy prostoru.

Jako politik nicméně cítím, že už není cesty zpět. Situace se vyhrotila do té míry, že Koněvova socha není jen tématem Bubenče nebo Prahy 6, ale tématem celonárodním a mezinárodním. Ustoupit od starostových plánů k odstranění sochy by nyní znamenalo podlehnout nemístnému zahraničnímu tlaku. Pomník se už nyní stal ikonickým místem pro prokremelské a fašizoidní skupiny. Šanci, abychom přijali problematickou sochu jako dědictví naší problematické minulosti, jsme zjevně propásli.

Zatím jsme zažívali jenom vyhrocování situace. Když byl roku 2007 odstraněn pomník rudoarmějce z estonského Talinnu, vyžádaly si protesty pět desítek zraněných a jeden lidský život. Já nechci, aby na ulicích Prahy 6 tekla krev. Pojďme hledat takové řešení, které už společnost rozdělovat nebude. Za mě existuje jediné opravdu důstojné místo, kam je možné sochu Koněva přemístit. Vojenský hřbitov na Olšanech, kde jsou pohřbení padlí rudoarmějci. Pokud se socha přesune tam, nemůže to nikdo vnímat jako znevažování vojáků padlých při boji proti nacismu.

A tu velkou debatu o otázkách roku 1945, která se zvedla, pojďme využít. V Dělostřelecké ulici je vila, kterou si v květnu 1945 zabrala sovětská kontrarozvědka. Všichni deportovaní do gulagl prošli právě jí. Předtím se z té samé vily organizovaly deportace židů do koncentračních táborů. Vila je dlouhodobě prázdná, ve vlastnictví Ministerstva obrany. Pojďme jednat o jejím převzetí městem. Pojďme právě zde zřídit Muzeum paměti XX. století v Praze. Pojďme přestat bourat pomníky, pojďme začít stavět muzea.

Požadavek Zelených splněn: Praha 6 vyhlašuje stav klimatického ohrožení

Praha, 13. 6. 2019

Zastupitelstvo Prahy 6 vyhlásilo stav klimatického ohrožení. Praha 6 se tak přidala k městům po celém světě, které v reakci na studentské stávky (Fridays For Future) vyhlašují stavy klimatické nouze (climate emergency).

S požadavkem na vyhlášení stavu klimatické nouze přišla jako první Strana zelených, v reakci na požadavky studentského hnutí Fridays For Future

Organizace Spojených Národů jasně deklaruje: “Pokud se budeme k planetě chovat stejně jako dosud, do roku 2030 dospěje svět do bodu, kdy se již nebude možné vyhnout katastrofickým následkům klimatické změny. Ta ovlivní jak lidstvo, tak i všechny přírodní ekosystémy.”

“Praha 6 je nejzelenější městskou částí Prahy. Přihlašujeme se tak k zodpovědnosti za svět, ve kterém žijeme,” říká k tomu Petr Píša, zastupitel Strany zelených.

“Praha 6 již dva roky pracuje na plánu adaptace na klimatickou změnu,” říká k tomu Pavel Weber, zastupitel za Stranu zelených. “Jenže to je málo. Jako politici zodpovědní za svět budoucích generací se nemůžeme na změny klimatu pouze adaptovat, musíme se všemi prostředky snažit, abychom jim předcházeli.”

Vyhlášení stavu klimatického ohrožení nemá být jen prázdným gestem. Praha 6 se dnešním usnesením zavázala přijmout novou koncepci sekání trávy, konkrétní opatření v oblasti vsakování a zadržování dešťové vody anebo analyzovat přechod na obnovitelné energie. Zavázala se zároveň zakázat používání jednorázových plastů na všech akcích pořádaných městskou částí a redukovat jejich používání na akcích, které městská část finančně či jiným způsobem podporuje.

“Vnímáme jasný závazek do budoucna,” uvádí zelený zastupitel Petr Píša. “Starosta a tajemník městské části totiž musí vypracovat takový mechanismus, aby bylo možné veškerá investiční opatření posuzovat i optikou snižování emisí skleníkových plynů. Každý občan městské části tak bude moci kontrolovat, jakým způsobem Praha 6 své klimatické závazky plní.”

Vyhlášení stavu klimatického nebezpečí podpořilo 32 zastupitelů. Praha 6 se tak zařadila po boku Prahy 7, kde Zelení prosadili vyhlášení stavu klimatické nouze před třemi týdny.

Kontakty: Petr Píša, 603 114 577 petr.pisa@zeleni.cz

Pavel Weber, 775 317 548, pavel.weber@zeleni.cz

Otevřený dopis premiérovi ČR Andrejovi Babišovi: Zelení vyzývají stát k zastavení dražby areálu Veleslavínského zámku

Otevřený dopis premiérovi ČR Andrejovi Babišovi: Zelení vyzývají stát k zastavení dražby areálu Veleslavínského zámku

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyhlásil dražbu areálu barokního zámku ve Veleslavíně s vyvolávací cenou 382 milionů Kč. Svým rozhodnutím vyřadil ze hry městskou část Prahu 6 a hlavní město Prahu, které dlouhodobě usilují o převod areálu do svého vlastnictví. Zelení proto vyzývají stát k okamžitému zastavení dražby.

Budoucnost, která dává smysl

Budoucnost, která dává smysl

Inspirativních moderních měst, která aktivně vytváří podmínky pro svůj rozvoj, nalezneme v Evropě dostatek. Vídeň iniciovala přeměnu jedné z nejdůležitějších ulic na příjemný městský prostor, kde lze bezpečně trávit čas. Obdobně nechala londýnská radnice roku 2003 přetvořit a zklidnit rušné Trafalgarské náměstí.

Herny v Praze 6 mizí pomalu – podáváme podnět na nečinnost ministerstva financí

Herny v Praze 6 mizí pomalu – podáváme podnět na nečinnost ministerstva financí

„Nulová tolerance hazardu byla na úrovni městské části Praha 6 schválena roku 2012. Videoterminály měly skončit roku 2015. Považujeme za naprosto neakceptovatelné, že správní řízení, související s ukončením činnosti heren, do dnešního dne stále probíhají,“ uvádí Petr Píša, kandidát na starostu Prahy 6.

V dráze zahloubené železnice na Kladno chceme vybudování tzv. Zelené radiály

V dráze zahloubené železnice na Kladno chceme vybudování tzv. Zelené radiály

V souvislosti s postupující projekční přípravou železnice mezi pražským Masarykovým nádražím, letištěm a Kladnem, která bude v části úseku vedena tunelem, řeší Praha 6 otázku, jak využít prostor po současné železnici. Zelení z Prahy 6 navrhují v dráze zahloubené Buštěhradské dráhy vybudovat tzv. Zelenou radiálu, která propojí Stromovku s Divokou Šárkou. Pěší promenáda bude lemována páteřní cyklostezkou. Cesta se stane vyhledávaným volnočasovým veřejným prostorem lemovaným odpočinkovými místy a dětskými hřišti.