Radnice podporuje spekulace s pronájmy a prodeji bytů

„Na vině je rada Prahy 6, která neumí a zřejmě ani nechce stanovit jasná pravidla privatizace stanovující, komu a za jakých podmínek je možné byty v privatizaci prodat. Pak stačí využít jednoduchý trik, kdy si účastník výběrového řízení na nejvyšší nájemné spočítá, že když radnici nabídne vyšší nájemné než ostatní soutěžící, snadno se dostane do pozice nájemníka, kterému při následném prodeji bytu v privatizaci radnice bez okolků přiklepne veškeré možné slevy a na původně obecním majetku dokáže značně vydělávat,“ řekl Jan Sládek, zastupitel strany zelených v Praze 6.

„Ačkoli radnice tvrdí, že prodej nemovitého majetku v této době neplánuje, ponechává stále v platnosti privatizační pravidla z roku 2012, podle kterých je možné rozprodat nájemníkům se slevou více než 500 bytů, a to i těm osobám, které nájem získaly teprve nedávno na základě výběrového řízení,“ uvedl Petr Píša, člen komise pro bytovou politiku. Že jsou pravidla privatizace děravá, současná radnice dobře ví. Kontrolní výbor již musel řešit situaci, kdy byl byt na Vítězném náměstí privatizován v rozporu s podmínkami Podle místostarosty Prahy 6 Jaromíra Vaculíka (TOP 09) sice nejsou podmínky privatizace nijak vymahatelné, avšak radnice neučinila nic pro změnu podmínek.

„Na sporné privatizace a přidělování bytů upozorňujeme v řadě případů. Osobně jsem tak činil i jako předseda komise pro bytovou politiku. Odstoupil jsem z jejího vedení právě proto, že upozornění této komise byla opomíjena a několikrát byly byty přiděleny za jejími zády,“ uvedl k situaci zelený zastupitel Jan Sládek.

Strana zelených před několika týdny na tuto možnost spekulace s byty upozornila přímo starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře. Na poslední chvíli byly poté z jednání Rady města staženy pronájmy bytů, které mohou jít obratem do prodeje. Sporné pronájmy však mají být radním Romanem Mejstříkem (ANO)  zařazeny opět na jednání Rady 1.6. 2016.

„Prodej volných bytů za nejvyšší nabídnutou cenu bez jakýchkoliv slev nebo pronájem bytů bez možnosti si byt následně koupit jsou dvě férové cesty. Je zvláštní, že radní to tak nevidí,“ komentovala situaci Pavla Ducháčková, členka komise pro majetek.

Kontakt: Jan Sládek (775  999 689)