Radnice obdržela přes šedesát nápadů jak vylepšit Prahu 6

Obyvatelé měli možnost prostřednictvím internetové stránky https://www.napadprosestku.cz/navrhy/ navrhnout, na co se vyčleněné peníze použijí, a posléze budou moci rovněž rozhodnout, které projekty budou podpořeny. Participativní rozpočet měla Strana zelených v Praze 6 ve svém volebním programu (Participativní rozpočet – o části veřejných peněz rozhodují občané přímo) a pravidelně ho prosazujeme i v Komisi pro otevřenou radnici a IT Prahy 6.

Zelení v Praze 6 vítají, že po mnoha letech mají občané přímou možnost ovlivnit dění ve svém okolí. “Konečně občané mohou navrhnout, jaké město si přejí, ne jen vybírá z omezené nabídky z šuplíku úředníků radnice Prahy 6. Doufejme, že nápady budou do konce roku realizovány. Zároveň se těšíme na další ročníky,” uvádí zastupitelka za Zelené Karolína Brabcová.

Každý návrh bylo nutné opatřit podpisem tří garantů. “Obrátili se na mě občané s prosbou, zda bych nemohla být jedním z garantů několika projektů. Této prosbě jsem ráda vyhověla.
Pracovala jsem se spolkem Město přátelské k dětem, jejíž členky podaly návrhy na oživení Puškinova náměstí formou zajímavého posezení pro zábavu i práci, hřiště pro teenagery v Rooseveltově a úpravu asfaltové plochy před ZŠ A.Čermáka.” dodává Karolína Brabcová.

“Participativní rozpočet je nástroj, jak zapojit obyvatele i návštěvníky do drobného zlepšování míst, která důvěrně znají. Radnice pak nemusí vytvářet umělé projekty od stolu, ale realizuje nápady místních, kteří daleko lépe znají lokální problémy. Participativní rozpočet je první, vítaný, ale zároveň jen jednodušší krok k opravdovému zapojení obyvatel do rozhodování o jejich okolí. Důležitější bude, aby radnice včas, aktivně a systematicky komunikovala s místními o velkých soukromých a všech veřejných záměrech a developerských projektech v jejich okolí. Teprve tento přístup budu považovat za plnohodnotnou participaci občanů,” říká Pavel Weber, místopředseda Komise pro otevřenou radnici Prahy 6 za Zelené.

Kontakty:
Karolína Brabcová – karolina.brabcova@zeleni.cz, 731 321 737
Pavel Weber – pavel.weber@zeleni.cz