Park v Thákurově ulici se zavře, probíhá boj o kácení dvanácti lip

Kdyby busta mistra indické povídky Rabíndranátha Thákura v Dejvicích náhle procitla, zřejmě by se spisovatel divil, jaké spory se v jeho blízkosti vedou. Na jedné straně stojí Technická správa komunikací (TSK), která chce pokácet nemocné stromy, na té druhé bojují občanská sdružení, jež se bojí, že v budoucnu park v Thákurově ulici zmizí úplně. Výsledek? Park se ještě během tohoto týdne uzavře a v jeho bezprostřední blízkosti bude zakázáno parkovat. „Stromy jsou ve velmi špatném stavu. Mohly by ohrozit nejen majetek, ale i životy obyvatel,“ vysvětluje Tomáš Mrázek, mluvčí TSK, která pozemek spravuje.

Na protest zavázali Thákurovi oči

Pro uzavření parku se TSK rozhodla poté, co se jí opakovaně nepodařilo prosadit pokácení dvanácti lip. Proti rozhodnutí Prahy 6 se postavila občanská sdružení Společnost Šárecké údolí a Arnika, která se zabývají ochranou životního prostředí. Podle Zory Kasikové, mluvčí Arniky, má totiž zmizet víc stromů, než je potřeba. Stěžuje si také na to, že nebyl schválen plán dlouhodobé péče o park. „Na lípy se dělalo několik dendrologických posudků. Ať už si je nechala zpracovat TSK, Praha 6 nebo my, výsledky se vždy rozcházely,“ podotýká Kasiková. Arnika chce, aby lípy v aleji zůstaly ve čtyřech řadách tak, jak tomu bylo už ve dvacátých letech. „Je sice stanovena náhradní výsadba, ale nikde není dáno, že po uplynutí
zákonné lhůty pěti let zůstane park zachován,“ doplňuje. Zánik aleje však městská část popírá. „Za každý strom se vysadí nový, v žádném případě není cílem přeměnit stromořadí na parkoviště,“ upozorňuje Dana Charvátová, vedoucí odboru dopravy. Aktivisté už začátkem března uspořádali v parku happening za záchranu stromů – bustě Thákura při něm symbolicky zavázali oči. „Problém je v tom, že na rozdíl od různých sdružení za případná neštěstí poneseme zodpovědnost my,“ říká Mrázek z TSK.

„Zanedbal se prořez stromů“

Sdružení upozorňují ještě na jednu věc: TSK se o stromy po léta nestarala. Uzavření parku rozpoutalo diskusi také na stránce Prahy 6 na Facebooku. „Kdyby TSK nebo městská část nezanedbávaly prořez stromů, tak by k uzavření nemuselo dojít,“ píše uživatel Jirka Svrček. A k němu se přidává i opoziční zastupitel Petr Hrdina ze Strany zelených: „Kdyby se TSK o stromy chtěla starat a starala, nemusela by teď vyhrožovat zavřením parku.“ Případné kácení se teď tak podle Charvátové odsouvá minimálně do nového rozhodnutí odvolacího orgánu.

Autor: Eva Fryšarová, MF Dnes, 4. 5. 2011